
Many prefer to make these snacks at home, while those who don’t have much time at hand prefer buying them from the market. However, due to inflation, the price of these readymade snacks have gone up this year — in the range of Rs 20 to Rs 50 per kg.
Arpita Sadale, an online snacks seller, said, “As the cost of essential raw materials like cooking oil, dry fruits, flour and ghee have increased due to rising fuel and LPG prices, we had no option but increase our rates accordingly.”
Shubhangi Raut, another sell from Sane Guruji Vasahat, said, “If the price of raw materials goes up, the rates of the finished products will also increase. Compared to last year, the prices ave increased between Rs 20 and Rs 50.”
Due to the price rise, many people are preferring to make the snacks at their homes. Pallavi Kulkarni, a primary school teacher, said, “Earlier I used to make few items at home and purchased remaining products from outside. This year, in order to save money, we have decided to make the snacks at home.”
Readymade Diwali snacks become dear - Times of India
Read More
No comments:
Post a Comment